wtorek, 28 kwietnia 2020

Święto Flagi

Przed nami majówka. Już dziś zaczynamy obchody Święta Flagi. Na początek mamy dla Was kilka faktów historycznych oraz ciekawostek związanych z naszymi barwami narodowymi.



Dzień Flagi RP przypada 2 maja i jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.  
Data święta flagi nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. 
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Od 1955 dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane "flagą państwową". Oprócz biało-czerwonej istnieje także flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana "flagą państwową z godłem". Zajmując się powyższą - biel (a w zasadzie srebro) oznacza czystość, a czerwień odwagę i waleczność. Co ciekawe, według konstytucji i ustawy, kolor biały na fladze przypomina bardziej kolor "srebrnobiały" ( lub nawet "szary") niż "biały" ("śnieżnobiały").

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.