W ostatnią środę przed wakacjami odbyło się spotkanie miłośników książek. Tym razem omawialiśmy reportaż Stasi Budzisz "Welewetka. Jak znikają Kaszuby". Jest to pozycja, która zawiera dużo nowych wiadomości o historii, kulturze i tożsamości Kaszub. Autorka pokazuje region z perspektywy rzadko obecnej w popularnych opracowaniach, dzięki czemu lektura skłania do refleksji i weryfikuje wiele utartych przekonań. Szczególnie interesujące były wątki dotyczące dawnych wierzeń i tego, jak współczesna kultura odnosi się do tradycji pogańskich. Książka pokazuje, że historia Kaszub jest znacznie bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ciekawym elementem jest również krytyczne spojrzenie na folklor. Po lekturze można dojść do wniosku, że niektóre wzory kaszubskie wymyślone na potrzeby folkloru nie są kaszubskie w sensie historycznym, lecz stanowią późniejsze konstrukcje kulturowe stworzone dla budowania regionalnej identyfikacji i promocji regionu.
BIBLIOTEKA NA SZWEDEROWIE
czwartek, 25 czerwca 2026
czwartek, 18 czerwca 2026
Wakacyjny list w butelce🌞
18 czerwca, podczas ostatnich w tym roku szkolnym zajęć dla grup zorganizowanych, odwiedziła nas klasa IIIa z Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy. Po przypomnieniu zasad obowiązujących w bibliotece uczniowie opowiadali o swoich planach na wakacje. Następnie wysłuchali bajki „List w butelce” autorstwa Agnieszki Sobich.
Zainspirowane opowiadaniem dzieci napisały własne listy, które później zaprezentowały całej grupie. Wśród ich pomysłów znalazły się m.in. zaproszenia na urodziny, wskazówki prowadzące do ukrytych skarbów oraz historie o listach i rubinach znajdujących się w bibliotece. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonali wakacyjne kartki.
Zainspirowane opowiadaniem dzieci napisały własne listy, które później zaprezentowały całej grupie. Wśród ich pomysłów znalazły się m.in. zaproszenia na urodziny, wskazówki prowadzące do ukrytych skarbów oraz historie o listach i rubinach znajdujących się w bibliotece. Na zakończenie zajęć uczestnicy wykonali wakacyjne kartki.
Dziękujemy wszystkim grupom przedszkolnym oraz klasom za udział w spotkaniach organizowanych w mijającym roku szkolnym i życzymy słonecznych, bezpiecznych oraz pełnych wrażeń wakacji!🌞⛵
wtorek, 16 czerwca 2026
Niezwykłe spotkanie z Calineczką🌸
16 czerwca podczas spotkania z klasą IIa ze Szkoły Podstawowej nr 41 przenieśliśmy się w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zajęcia zaczęliśmy od zaprezentowania sylwetki autora „Calineczki”. Następnie dzieci w grupach wykonały rysunki przedstawiające zwierzęta, które wystąpiły w baśni. Dzięki tym obrazkom ustaliliśmy plan wydarzeń „Calineczki”. Następnie rozmawialiśmy o cechach charakteru wszystkich bohaterów, a także ustaliliśmy, czego uczy nas ta baśń. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały przestrzenną pracę plastyczną przedstawiającą lilię wodną.
poniedziałek, 15 czerwca 2026
Wakacje tuż-tuż!🌞🏝️
W poniedziałek, 15 czerwca, odwiedziła nas grupa „Puchatki” z Przedszkola Sióstr Elżbietanek. Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas wakacyjnych przygód. Podczas zajęć dzieci z zapałem opowiadały o swoich planach na lato - niektórzy marzą o wyjeździe nad morze, inni o wędrówkach po górskich szlakach.
Podczas głośnego czytania przedszkolaki wysłuchały jednej z przygód Krowy Matyldy autorstwa Alexandra Steffensmeiera - „Krowa Matylda na wakacjach”. Po wspólnej lekturze przyszedł czas na kreatywne zadania. Dzieci odgadywały tematyczne zagadki związane z latem i wakacjami. Na zakończenie „Puchatki” wykonały wakacyjną pracę plastyczną - małego kraba.🦀
Podczas głośnego czytania przedszkolaki wysłuchały jednej z przygód Krowy Matyldy autorstwa Alexandra Steffensmeiera - „Krowa Matylda na wakacjach”. Po wspólnej lekturze przyszedł czas na kreatywne zadania. Dzieci odgadywały tematyczne zagadki związane z latem i wakacjami. Na zakończenie „Puchatki” wykonały wakacyjną pracę plastyczną - małego kraba.🦀
piątek, 12 czerwca 2026
Czekamy na lato☀️🏖️
W piątek (12.06) odbyło się spotkanie dla grupy dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Miś”. Podczas zajęć przedszkolaki rozmawiały na temat zbliżającej się pory roku - lata oraz związanych z nią wakacji. Następnie wysłuchały książki „Krowa Matylda na wakacjach” autorstwa Alexandera Steffensmeiera. Kolejnym punktem spotkania była letnia wersja gry „Ja mam – kto ma?”. Na zakończenie dzieci samodzielnie wykonały pracę plastyczną - letnie słoneczka.
Słonecznikowe Wianki
Podczas ostatnich warsztatów plastycznych dla dorosłych pozostaliśmy nadal w tematyce recyclingu i tym razem stworzyliśmy piękne wianki. Do zrobienia ich wykorzystaliśmy m.in. karton oraz wytłaczaki po jajkach.
czwartek, 11 czerwca 2026
Podróż w głąb oceanu 🐳🦀
W czwartek, 11 czerwca, gościłyśmy grupę uczniów z klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 41. Pomimo deszczowej pogody dzieci z ogromnym zaangażowaniem opowiadały o swoich wakacyjnych planach. Następnie przenieśliśmy się w podróż po oceanach - rozmawialiśmy o ich mieszkańcach i tajemnicach. Uczniowie poznali fascynujący świat raf koralowych, rekinów, oceanicznych gigantów, dziwnych ryb oraz wraków statków, które być może skrywają ukryte skarby. Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach z kodowania z robotami Photon. Wysłuchały także książki „Wieloryb, który chciał więcej” autorstwa Rachel Bright, a na zakończenie wykonały małego wieloryba.
Subskrybuj:
Posty (Atom)






