sobota, 30 kwietnia 2022
"Pomyśl, zanim wyrzucisz" - warsztaty ekologiczne
W ostatni piątek kwietnia (29.04) odbyły się kolejne warsztaty ekologiczne dla dorosłych. Na początku panie wysłuchały kilku ciekawych informacji na temat recyclingu papieru oraz podzieliły się z innymi swoimi sposobami na ponowne wykorzystanie tego surowca w życiu codziennym. Po części informacyjnej skupiliśmy się na papierowej wiklinie, z której zrobiliśmy "zakręcone" świeczniki.
piątek, 29 kwietnia 2022
"Konie, koniki..."
"Wierszykarnia"
Małe pingwinki
czwartek, 28 kwietnia 2022
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
27 kwietnia odbyło się bardzo wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - tego dnia obchodziliśmy 15-lecie istnienia naszego klubu. Po wielu śmiesznych i wzruszających wspomnieniach przeszliśmy do omówienia przygotowanej powieści. Tym razem skupiliśmy się na delikatnej powieści Heddi Goodrich pt. "Zagubieni w Neapolu". Na zakończenie wspólnie życzyliśmy sobie kolejnych "zaczytanych" lat.
Ziemia - nasza planeta
„Dzień Książki i Praw Autorskich” – lekcja biblioteczna
poniedziałek, 25 kwietnia 2022
„Pomyśl, zanim wyrzucisz” – warsztaty ekologiczne dla dzieci
W piątek 22 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie dla dzieci w ramach projektu #Pomyslzanimwyrzucisz. Warsztaty rozpoczęliśmy od krótkiego podsumowania zebranych podczas wszystkich spotkań informacji o ekologii i recyklingu. Nawiązując do obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Ziemi rozmawialiśmy między innymi o ochronie środowiska i segregacji odpadów. Po krótkiej edukacyjnej pogadance i obejrzeniu książek o tematyce ekologicznej dzieci wykonały eko-ludziki z nakrętek i butelek plastikowych.
#czystabydgoszcz; #SBPBydgoszcz
Spotkanie autorskie
12 maja 2022 (WiMBP w Bydgoszczy, godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Janem Englertem i Kamilą Drecką połączone z promocją ich wspólnej książki pt. „Bez oklasków” (premiera: 10 listopada 2021). Jan Englert - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Aktor warszawskich teatrów: Polskiego, Współczesnego i Narodowego, a od 2003 dyrektor artystyczny tej sceny. Zagrał w spektaklach E. Axera, J. Kreczmara, K. Dejmka, A. Łapickiego, T. Minca, M. Prusa. Wyreżyserował m.in. „Matkę”, „Bezimienne dzieło” i „Onych” Witkacego, „Kordiana” Słowackiego i „Śluby Panieńskie” Fredry, „Udrękę życia” Levina. Reżyserował również spektakle dla Teatru Telewizji. Przed kamerami zadebiutował w „Kanale” A. Wajdy, u którego zagrał później w „Katyniu” i „Tataraku”. Występował również w filmach K. Kutza, J. Zaorskiego, F. Bajona. Popularność przyniosły mu role w serialach: „Kolumbowie” i „Polskie drogi” J. Morgensterna, „Noce i dnie” J. Antczaka, „Lalka” R. Bera i „Dom” J. Łomnickiego. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Kamila Drecka – absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. W poznańskim oddziale TVP realizowała reportaże społeczne i filmy o sztuce. W TVP2 pracowała przy realizacji popularnego programu „Pegaz”. Największą popularność przyniosły jej cykle telewizyjne „Ogród Sztuk” oraz „Prawdę Mówiąc”. Wspólnie z M. Kłaczyńską zrealizowała film muzyczny pt. „Jerzego Satanowskiego Przystanek Życie”, a we współpracy z Januszem Andermanem film dokumentalny pt. „Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki”. Ma na swoim koncie kilka książek biograficznych, w tym „Bez oklasków”, wywiad-rzekę z Janem Englertem.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 5.05.2022, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).
piątek, 22 kwietnia 2022
„Zaczarowana kraina” – lekcja biblioteczna
"Nie taki straszny smok" - lekcja biblioteczna
środa, 20 kwietnia 2022
Kartka z kalendarza
20 kwietnia swoje 54 urodziny obchodzi brytyjski dziennikarz i autor powieści kryminalnych i sensacyjnych - Simon Beckett. Wielbicieli książek "z dreszczykiem" serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki po wybrane lektury.
wtorek, 12 kwietnia 2022
Wielkanocna lekcja biblioteczna
Kartka z kalendarza
12 kwietnia swoje 75 urodziny obchodzi jeden z najlepszych i najsławniejszych światowych twórców literatury sensacyjnej - Tom Clancy. Miłośników tego rodzaju powieści serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki po książki tego autora.
poniedziałek, 11 kwietnia 2022
"Pomyśl, zanim wyrzucisz" - warsztaty ekologiczne dla dzieci
W piątek 8 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie dla dzieci w ramach projektu #Pomyslzanimwyrzucisz. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat recyklingu oraz dowiedziały się dlaczego jest on ważny. Szacowany czas rozkładu niektórych odpadów wywołał u uczestników ogromne zdumienie i niedowierzanie. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu bajki „W robaczkowie” K. Biegańskiej. Po krótkiej edukacyjnej pogadance i obejrzeniu książki „Fajne rzeczy z niefajnych śmieci” dzieci wykonały koszyczek do siania rzeżuchy wykonany z kapsułek po kawie.
#czystabydgoszcz; #SBPBydgoszcz
piątek, 8 kwietnia 2022
Spotkanie autorskie
27 kwietnia 2022 (WiMBP w Bydgoszczy, godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim - autorem książek „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji”, „Tańczące niedźwiedzie”, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”, „Jak nakarmić dyktatora”, „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, współautorem książki „Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem” (wspólnie z Izabelą Meyzą), laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Jego książki wydawane są na czterech kontynentach. Reportaż o Turcji uznano za jedną z najważniejszych książek opublikowanych w USA w 2013 roku. „Tańczące niedźwiedzie” zostały bardzo dobrze przyjęte przez amerykańskich krytyków. Książkę „Jak nakarmić dyktatora” wydało największe światowe wydawnictwo – Penguin Random House, które wykupiło prawa do niej jeszcze przed jej napisaniem, a w Hollywood powstanie na podstawie tego reportażu serial. Witold Szabłowski będzie jego współscenarzystą i współproducentem. Studiował w Warszawie i Stambule. Jako stażysta CNN Türk objechał całą Turcję. 2006-2016 związany był z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”.
Wstęp za okazaniem wejściówek (od 20.04.2022, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki)
czwartek, 7 kwietnia 2022
Spotkanie autorskie
19 kwietnia 2022 (Filia nr 24 dla dorosłych z Oddziałem dla dzieci młodzieży WiMBP w Bydgoszczy, ul. Pielęgniarska 17, godz. 17.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Sylwią Trojanowską, połączone z promocją jej najnowszej książki zatytułowanej „Łabędź” (premiera: 26 stycznia 2022). Tytułowy Łabędź to nazwisko głównych bohaterów powieści, której akcja toczy się m.in. w Fordonie!!!
Couch, trenerka biznesu, autorka popularnych powieści obyczajowych, w tym cykli powieściowych „Szkoła latania”, „Sekrety i kłamstwa”. Aktualnie w Dyskusyjnych Klubach Książki podregionu bydgoskiego czytana jest jej powieść pt. „Powiedz mi, jak będzie”. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią „Szkoła latania”. Jest także autorką sztuk teatralnych, z których dwie: „4 kute asy” oraz „Okna”, trafiły na afisze. Aktywnie działa na rzecz kobiet.
Wstęp wolny.