Drodzy Czytelnicy od poniedziałku 30.06 do 31.08 następuje zmiana godzin otwarcia naszej biblioteki.
piątek, 27 czerwca 2025
czwartek, 26 czerwca 2025
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci
Podczas wczorajszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w bibliotece wspólnie omawialiśmy książkę Katarzyny Wasilkowskiej „Jagodowy dziadek”. Opowieść o małej Łucji spędzającej czas u dziadka w drewnianym domku w lesie wzbudziła wiele ciepłych emocji i przypomniała uczestnikom, jak ważna jest bliskość natury i rodzinne więzi. Dzieci zwróciły uwagę na opiekuńczego dziadka, przyjazną atmosferę oraz spokój bijący z leśnych krajobrazów. Po wspólnej rozmowie uczestnicy wykonali pracę plastyczną – „jagodowe ciasta”, które wyglądały tak apetycznie, że aż chciało się zjeść prawdziwą jagodziankę!
środa, 25 czerwca 2025
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Podczas czerwcowego spotkania DKK dla dorosłych rozmawialiśmy na temat książki Petry Dvořákovej pt. "Wrony". To krótka, ale przejmująca powieść o dorastaniu w cieniu przemocy domowej. Narracja prowadzona z perspektywy dziecka porusza i zmusza do refleksji. Oszczędny styl i emocjonalna intensywność sprawiają, że książka długo zostaje w pamięci.
Przedwakacyjna wyprawa do biblioteki
wtorek, 24 czerwca 2025
"Po prostu tata, czyli Dzień Ojca w bibliotece"
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe i radosne spotkanie😊
poniedziałek, 23 czerwca 2025
piątek, 13 czerwca 2025
Tajemnice rafy koralowej
Podczas spotkania rozmawialiśmy o oceanach – ich mieszkańcach i tajemnicach. Dzieci poznały fascynujący świat rafy koralowej, rekinów, oceanicznych gigantów, dziwnych ryb oraz wraków statków, które być może skrywają ukryte skarby.
Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawie z muszelkami przy ściance interaktywnej. Wysłuchały także książki „Kicia Kocia na plaży” autorstwa Anity Głowińskiej, a na zakończenie wykonały własny fragment rafy koralowej 🐟🐠
czwartek, 12 czerwca 2025
Odkrywcy oceanów – podróż do podwodnego świata
wtorek, 10 czerwca 2025
Rany Julek! Literacka podróż po bibliotece
poniedziałek, 9 czerwca 2025
Sztuka zapamiętywania ze Słoniem Trąbalskim
piątek, 6 czerwca 2025
Drewniane szkatułki
5 czerwca naszej bibliotece odbyły się kolejne twórcze zajęcia plastyczne dla dorosłych. Tym razem uczestniczki zrobiły dekoracyjne szkatułki z drewnianych patyczków.
XXIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
3 czerwca w ramach obchodów XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie zbliża", w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przyciągnęło liczne grono młodych czytelników. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 11, Przedszkola nr 66 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy, a także goście specjalni.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystym powitaniem uczestników, po którym nastąpiła najbardziej wyczekiwana część programu – czytanie bajek i opowiadań. W role lektorów wcielili się m.in. dyrektorzy przedszkoli, przedstawicielka Wydziału Edukacji, pani dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz bydgoska dziennikarka. Z zaangażowaniem i ekspresją czytali wierszyki dla dzieci o emocjach i przyjaźni.
Pomiędzy czytaniami dzieci zaprezentowały występy taneczne oraz grę na dzwonkach.
piątek, 30 maja 2025
Bajkowa podróż po bibliotece
środa, 28 maja 2025
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych klubowiczki rozmawiały o biografii Jana Onyszkiewicza - opozycjonisty, alpinisty i ministra obrony narodowej. Uczestniczki doceniły różnorodność życiowych doświadczeń bohatera oraz jego spokojną, a jednocześnie odważną postawę wobec historii. Szczególne uznanie wzbudziły wątki alpinistyczne oraz ukazanie kulis działalności opozycyjnej w PRL.
czwartek, 22 maja 2025
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 21 maja, omawialiśmy książkę Joanny Jagiełło „Dzikusy. Nowi przyjaciele”. To ciepła i pełna humoru opowieść o piątce rodzeństwa mieszkającego w Malinowym Domu na wsi. Dzieci, które przeprowadziły się niedawno z miasta, powoli odnajdują się w nowym miejscu i spędzają wakacje w towarzystwie nowych przyjaciół. To historia o codziennych przygodach, kreatywności i sile rodzinnych więzi – bez egzotycznych podróży, za to z dużą dawką wiejskiej atmosfery, zabawy i wspólnego spędzania czasu.
Po rozmowie o książce dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których stworzyły kolorowe latawce z papieru. Do ich wykonania wykorzystaliśmy m.in. kolorowe kartki z bloku technicznego i ozdobnego, papierowe słomki, sznurek, kredki mazaki.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które odbędzie się 25 czerwca o godz. 16:00. Czekamy na wszystkich młodych miłośników literatury!😊
wtorek, 20 maja 2025
Małe pszczoły – wielka sprawa!
Przedszkolaki mogły zobaczyć z bliska kapelusz pszczelarza, świece z wosku pszczelego, narzędzia używane w pasiece oraz powąchać różne rodzaje miodów. W części interaktywnej, przy pomocy robotów Photon, dzieci odtworzyły etapy powstawania miodu. Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną – każde dziecko wykonało swoją własną papierową pszczołę.🐝
poniedziałek, 19 maja 2025
Kiedy otwierasz książkę…
piątek, 16 maja 2025
Biblioteka. Lubię tu być - Sowa, mądra głowa
15 maja b.r. na zakończenie Tygodnia Bibliotek przeprowadzone zostały w naszej Filii warsztaty plastyczne dla seniorów. Panie wykonały kolorowe sowy, umieszczone na plastrach drewna. Uczestniczki wykazały się kreatywnością – każda praca była inna i niezmiernie ciekawa.
środa, 14 maja 2025
Lubię tu być. Biblioteka pełna przygód!
wtorek, 13 maja 2025
Biblioteka. Lubię tu być...pudełko inspiracji czytelniczych
12 maja z okazji Tygodnia Bibliotek odbyły się zajęcia literacko-plastyczne dla dorosłych. Głównym bohaterem spotkania była nasza Biblioteka w nowej odsłonie oraz jej oferta kierowana do czytelników. Rozmawialiśmy również o książkach naszego dzieciństwa, o tych, które rozbawiły nas do łez, czy takich, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Dyskusja dotyczyła także ulubionych autorów, gatunków literackich oraz e-booków i audiobooków. Na koniec spotkania panie wykonały piękne notesy, w których będą zapisywały swoje literackie postanowienia.
piątek, 9 maja 2025
Tydzień Bibliotek 2025 "Biblioteka. Lubię tu być"
czwartek, 8 maja 2025
Co w trawie piszczy? - czyli majowa łąka z bliska
środa, 7 maja 2025
Nowości, nowości, nowości!!!
Dzięki hojności czytelników półki w naszej bibliotece wzbogaciły się o kolejne pozycje zarówno dla tych młodszych, jak i starszych miłośników książek.
środa, 30 kwietnia 2025
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych
30 kwietnia po dłuższej przerwie swoje spotkania wznowił Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Tym razem dyskutowaliśmy na temat książki Agnes Gabriel o powstaniu imperium Christiana Diora pt. "Merci, Monsieur Dior".
wtorek, 29 kwietnia 2025
Nowości, nowości, nowości
Po dłuższej przerwie ponownie na nasze półki trafiają nowości wydawnicze. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy
poniedziałek, 28 kwietnia 2025
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dzieci:
W programie:
🎨 Malowanie i wyklejanie łąki z papieru
🖍 Poznawanie zwierzątek zamieszkujących łąkę
🌸 Zabawy z wykorzystaniem narzędzi interaktywnych
Chętnych do udziału zapraszamy do zapisu osobistego bądź pod numerem telefonu: 52 379-57-70
piątek, 25 kwietnia 2025
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się w naszej bibliotece zajęcia plastyczne dla dorosłych, na których wykonałyśmy piękne zakładki do książek.
środa, 23 kwietnia 2025
wtorek, 22 kwietnia 2025
Spotkanie autorskie
Szanowni Państwo,
8 maja 2025 w WiMBP w Bydgoszczy (godz. 18.00) odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Chrisem Niedenthalem, fotografem, jednym z najsłynniejszych fotoreporterów na świecie, połączone z promocją najnowszej książki pt. „Właściwy moment. Pół wieku z aparatem” (premiera: 4 grudnia 2024). Fotografię studiował w London College of Printing. Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1963 roku. Po 10 latach przyjechał na kilka miesięcy, ale został już na stałe. Jako fortoreporter współpracował z czasopismami amerykańskimi „Newsweek”, „Time”, „Forbes” oraz niemieckimi „Der Spiegel” i „Geo”. Dla „Time’a” robił reportaże w całej Europie centralnej i wschodniej, Związku Sowieckim oraz na Bałkanach. W Polsce ukazały się albumy z jego fotografiami, m.in.: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” „13/12. Polska Stanu Wojennego”, „In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości”, „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989”. Jest autorem wielu wystaw. W 2011 r. ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: fotograf”. Laureat konkursu World Press Photo w 1986 roku.
Wstęp za okazaniem wejściówek. Zapraszamy!!!