środa, 29 maja 2024

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki

Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było jednym ze sławniejszych braci ze świata mody - Santo Versace "Fratelli. Prawdziwie włoska rodzina"


 

Była sobie żabka mała...

Bohaterami środowych, ostatnich zajęć dla dzieci z Przedszkola Serduszko z grupy „Słoneczka”, które odbyły się w naszej filii bibliotecznej, był bocian oraz żabki. W związku ze zbliżającym się Dniem Białego Bociana wspólnie z przedszkolakami  przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje dotyczące bocianich zwyczajów, ciekawostek o nich oraz migracji do ciepłych krajów. Dzieci naśladując bociana, próbowały ustać na jednej nodze jak najdłużej, wydając przy tym charakterystyczny dla tych ptaków klekot. Następnie przedszkolaki wsłuchały się w wierszyki i bajki o różnych mieszkańcach łąki. Było o ślimaku, biedronce, bocianie i żabie. Po wysłuchaniu wiersza Jana Brzechwy „Żaba” dzieci wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tematu zajęć🐸
 

wtorek, 28 maja 2024

A kto to? Biedronka!

W ciepły i słoneczny wtorek gościłyśmy w naszej filii grupę „Krasnale” z Przedszkola nr 11. Tematem zajęć była majowa łąka i jej mieszkańcy. Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki, składały obrazki wykorzystując zasady gry memory oraz szukały motylków po całej bibliotece, by następnie uporządkować je według kolorów i ilości. Następnie dzieci wysłuchały krótkiej bajeczki Urszuli Kozłowskiej „Miła biedronka” oraz wierszyka o biedronce z książki Agnieszki Frączek „Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta". A na koniec mali artyści nawiązując do poznanych tekstów wykonali biedronki z papieru.🐞
 

poniedziałek, 27 maja 2024

W bocianim gnieździe

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 roku obchodzony jest Dzień Białego Bociana. To doskonała okazja by zwrócić uwagę na to jak szczególne miejsce w polskiej kulturze i tradycji zajmują bociany. Na poniedziałkowe (27.05.) zajęcia poświęcone tym ptakom, przyszła do naszej filii grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Muminki”. Spotkanie rozpoczęliśmy rozmową na temat bocianich zwyczajów, ciekawostek dotyczących ich zachowania, migracji do ciepłych krajów. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej „Bociany i żabki”. Dzieci wysłuchały także fragmentu książki Marii Kownackiej „Kajtkowe przygody”. Na zakończenie każdy wykonał pracę plastyczną -  bociany w gniazdach. 
 
Chciałybyśmy także jeszcze raz podziękować dzieciom oraz Panią za przygotowanie i zaśpiewanie pięknej piosenki z okazji Dnia Bibliotekarza😍
 

piątek, 24 maja 2024

Kwiatki na Dzień Mamy

W dniu 24 maja nasza biblioteka gościła w swoich progach na zajęciach plastycznych grupę dzieci z Przedszkola nr 66. „Biedronki” uczestniczyły w spotkaniu nawiązującym do zbliżającego się święta wszystkich Mam, czyli Dnia Matki. Dzieci odgadywały rodzinne zagadki oraz próbowały odtworzyć za pomocą ruchu różne czynności wykonywane przez ich mamy. Mali słuchacze z wielką uwagą wsłuchiwali się także w treść książki „Niesamowita Betty. Niespodzianka dla mamy” Reese Witherspoon. Następnie dzieci przystąpiły do zrobienia własnoręcznych upominków. Były to przepełnione miłością kwiatowe laurki. Mamy nadzieje, że prezenty spodobają się wszystkim mamom i wywołają uśmiech na twarzy każdej z nich.🌸

Spotkanie autorskie

 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na poświęcone najwybitniejszemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce spotkanie z udziałem jego żony Cecylii. Spotkanie połączone będzie z promocją wydanej przez „Agorę” autobiograficznej książki Cecylii Kukuczki zatytułowanej „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty” (premiera: 10.01.2024).

W październiku minie 35 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki. Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse nową drogą. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów. Spośród 14 ośmiotysięczników na 10 wszedł nowymi drogami, 4 zdobył jako pierwszy zimą, 13 zdobył bez tlenu, 7 w stylu alpejskim, a jeden samotnie.

We wstępie do książki Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” Cecylia pisała: „Obserwowałam Jego wielkie osiągnięcia, upadki, rozterki, chwile szczęścia i chwile bardzo trudne na drodze, którą wybrał. Odkrywałam w Jerzym  nowe wartości, które przywiązywały mnie do Niego coraz silniej.”

Wstęp za okazaniem wejściówek (od 29.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).


 

czwartek, 23 maja 2024

Lilie z drucików kreatywnych

W czwartek 23 maja odbyły się kolejne warsztaty plastyczne dla dorosłych. Tym razem Panie miały okazję popracować z drucikami kreatywnymi. Po krótkim wstępie stworzyły piękne białe lilie, które mogą później posłużyć jako inspiracje do stworzenia okazałych bukietów. 

 

Moja mama

W czwartkowe deszczowe przedpołudnie gościliśmy w naszej bibliotece grupę „Biedronki” z Przedszkola nr 70 „Stokrotka”. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach nawiązujących do pięknego święta, które obchodzą wszystkie mamy. Dzień Matki jest szczególnym świętem. Tego dnia dzieci recytują swoim mamom wierszyki, śpiewają piosenki, rysują laurki. My z przedszkolakami spróbowaliśmy zagłębić się w świat Mam, poznając ich ulubione zajęcia, pasje i supermoce. W trakcie spotkania rozwiązywaliśmy zagadki, dzieci za pomocą gestu odtworzyły codzienne czynności wykonywane przez ich mamy oraz oglądaliśmy książki. Dzieci wysłuchały także pięknej historii Corrine Averiss „Miłość”. Największą uwagę jednak przykuła książka „Niesamowita Betty. Niespodzianka dla mamy” Reese Witherspoon. Na zakończenie naszych zajęć dzieci wykonały dla swoich mam śliczne kartki z kwiatkami.🌸🌷🌹
 

Nowe książki!

W bibliotece pojawiły się nowe książki dla dzieci i młodzieży! 
Zapraszamy😍
 



wtorek, 21 maja 2024

Sekretne życie pszczół

We wtorek (21 maja) naszą filię odwiedziła po raz pierwszy grupa „Pszczółki” z Przedszkola nr 70 „Stokrotka”. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, podczas której zapoznały się z biblioteką. Na początku przedszkolaki przeszły się między regałami i zobaczyły, co poza książkami znajduje się jeszcze na bibliotecznych półkach. Następnie zapoznały się z regułami obowiązującymi w bibliotece, zasadami wypożyczania, a także opowiedziały o swoich ulubionych bajkach. Następnie przeszliśmy do tematu związanego ze Światowym Dniem Pszczół. Dzieci rozwiązały szereg zagadek i wysłuchały wierszyki o pszczołach. Przedszkolaki zapoznały się z budową pszczoły i jej wyglądem. Poznały też tajemnicę powstawania miodu oraz dowiedziały się, że dzięki ciężkiej pracy pszczół na świecie są piękne kwiaty, smaczne owoce i warzywa, kosmetyki, żywność, pyszny miód a przede wszystkim żyjemy my – ludzie. Na zakończenie naszego spotkania „Pszczółki” wykonały papierowe pszczółki na plastrach miodu.🐝
 

poniedziałek, 20 maja 2024

Jak w ulu

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, z tej okazji odwiedziły nas dzieci z grupy „Elfy” z Przedszkola nr 66. Do zajęć wprowadziła nas książka, autorstwa Piotra Sochy pt." Pszczoły". Bogato zdobione karty książki i trafne opisy pozwoliły nam na kompetentne zgłębianie tematu zajęć. Dzięki tej książce dzieci uzyskały wiele informacji o życiu pracowitych pszczół, ich znaczeniu w przyrodzie i życiu człowieka, o tym, jak powstaje miód oraz o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Przedszkolaki zajrzały także do środka mini ula, zobaczyły, jak wygląda plaster miodu, pyłek pszczeli, świece z wosku pszczelego oraz podstawowe narzędzia pracy pszczelarza. Nie mogło oczywiście zabraknąć czytania. Dzieci wysłuchały fragmentów opowiadania z książki Pauliny Płatkowskiej „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały papierowe pszczoły.
 

środa, 15 maja 2024

Magiczna moc bajek i baśni

15 maja, w ostatnim dniu Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek gościliśmy po raz drugi dzieci z grupy „0” z Zespołu Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy. Przedszkolaki obejrzały i wysłuchały baśni „Czerwony Kapturek” Charlesa Perraulta przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai. To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Taka forma opowiadania bardzo spodobała się przedszkolakom. Następnie dzieci rozpoznawały obrazki związane z innymi bajkami oraz obejrzały wiele różnych książeczek. Na zakończenie naszego spotkania przedszkolaki wykonały przestrzenną pracę plastyczną złotej rybki oraz kolorowankę nawiązującą do poznanej podczas zajęć baśni.
 

piątek, 10 maja 2024

Niezwykłe spotkanie z Calineczką

10 maja podczas kolejnego spotkania z klasą II a ze Szkoły Podstawowej nr 41 przenieśliśmy się w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Zajęcia zaczęliśmy od zaprezentowania sylwetki autora „Calineczki”. Następnie dzieci w dwuosobowych grupach wykonały rysunki przedstawiające zwierzęta, które wystąpiły w baśni. Dzięki tym obrazkom uzgodniliśmy plan wydarzeń „Calineczki”. Następnie rozmawialiśmy o cechach charakteru wszystkich bohaterów, a także ustaliliśmy, czego uczy nas ta baśń. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały przestrzenną pracę plastyczną przedstawiającą lilię wodną.
 

czwartek, 9 maja 2024

E-book - książka na czasie

9 maja odbyło się w naszej Filii spotkanie dotyczące korzystania z czytników i kodów Legimi. Zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek :"Biblioteka - miejsce na czasie" odnieśliśmy się do nowoczesnych form czytania książek. Wszyscy uczestnicy przynieśli swoje czytniki, które jak się okazało miały więcej plusów niż książka papierowa. Elektroniczna forma powieści zdecydowanie bardziej odpowiadała naszym czytelnikom ze względu na łatwość dostępu, podświetlane ekrany, mniejszy ciężar czy mnogość tytułów znajdujących się na jednym urządzeniu. Wymieniliśmy się ciekawostkami technicznymi naszych PocketBooków oraz poleciliśmy sobie wzajemnie interesujące tytuły.  


 

środa, 8 maja 2024

Książka papierowa czy audiobook? Czyli zabawy w magicznym kręgu słów

8 maja rozpoczynamy trwający do 15 maja Tydzień Bibliotek. Dzisiaj z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przeprowadziłyśmy zajęcia dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Miś”. Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest „Biblioteka – miejsce na czasie”, co oznacza, że współczesna biblioteka nie ogranicza się jedynie do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. W związku z tym przedszkolaki poznały etapy powstania tradycyjnej książki, zobaczyły, jak wyglądają czytniki e-booków oraz wysłuchały zabawnych wierszyków Danuty Wawiłow  w formie audiobooka - „Rozśmieszanki, rozmyślanki, usypianki”. Były także zabawy ruchowe i praca plastyczna – kolorowe serca z trójkątów.
 

wtorek, 7 maja 2024

Mieszkańcy majowej łąki

Na pierwszych zajęcia dla dzieci w maju gościliśmy po raz kolejny grupę „Żabki” z Przedszkola nr 70 „Stokrotka”. Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy z przedszkolakami o tym, jakie zwierzęta mieszkają na łące oraz jakie rośliny możemy tam spotkać. Dzieci odgadywały zagadki, ruchem, gestem i głosem ilustrowały czytaną opowieść, wcielając się w rolę zwierząt zamieszkujących łąkę oraz bawiły się w „Żabki i bociana”. Po wysłuchaniu książki „Elmer i motylek” Davida McKee przedszkolaki wykonały przestrzenną pracę plastyczną nawiązującą do dzisiejszego tematu zajęć. Dziękujemy bardzo za kolejne wspaniałe spotkanie!